Trójpłaszczyznowa Terapia Wad Stóp - Centrum Rehabilitacji i Zdrowego Odżywiania GAJA

Centrum Rehabilitacji
i Zdrowego Odżywiania
"GAJA"
Rozpoznanie
Badanie fizjoterapeutyczne
Terapia/ rehabilitacja
Zajmujemy się tym, co ważne...
ale najważniejsza jest...
Profilaktyka!
Menu
Centrum Rehabilitacji i Zdrowego Odżywiania "GAJA"
Menu
Przejdź do treści

Trójpłaszczyznowa Terapia Wad Stóp

Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci jest metodą opartą na neurofizjologicznym rozwoju dziecka. Została stworzona w Niemczech przez Barbarę Zukunft- Huber, która przez wiele lat opracowywała system chwytów terapeutycznych obejmujących nie tylko stopę dziecka, ale również staw kolanowy i biodrowy. Dzięki temu terapia ta korzystnie wpływa na ustawienie całej kończyny dolnej zarówno w staniu, jak i podczas chodu.
Terapia obejmuje przede wszystkim wady stóp i kończyn dolnych:
- stopę sierpowatą/ wężowatą,
- stopę płaską,
- stopę koślawą,
- stopę szpotawą,
- stopę piętową,
- stopę końską,
- stopę wydrążoną,
- połączenia powyszych wad,
- koślawość i szpotawość kolan,
- funkcjonalne ograniczenia ruchomości w stawach biodrowych.

Jej korzystne działanie można także zaobserwować w ustawieniu miednicy i kręgosłupa. Najszybsze efekty widoczne są u małych dzieci (poniżej 12 miesiąca), ale z powodzeniem stosujemy ją także u dzieci na gimastyce korekcyjnej oraz u dorosłych. Częstotliwość terapii ma duże znaczenie, dlatego dogabinetu najczęściej dziecko przychodzi na wizytę 1-2 razy w tygodniu. Uczymy rodziców, jak mają prowadzić terapię w warunkach domowych. Z reguły robi się to 2-3 razy dziennie, niektóre techniki nawet częściej.

Cała Terapia składa się z 2 lub 3 etapów:
1. Badanie fizjoterapeutyczne dziecka (zakresy ruchomości w stawach, długości kończyn, ocenę wysklepienia stóp, sprawdzenie skrótów mięśniowych),
2. Techniki terapeutyczne
3. Opcjonalnie bandażowanie stóp, które jest zalecane przy znacznych wadach. Do tego zabiegu używamy specjanych bandaży, które pacjent otrzymuje na pierwszej wizycie. Rodzice są edukowani jak należy wykonać bandażowanie w domu.

Po co są używane bandaże?
Dzięki nim można dłużej utrzymać efekt technik terapeutycznych oraz prawidłowe ustawienie stopy w przestrzeni. Zapobiegają powrotowi do patologicznego ustawienia. Bandaże nie przeszkadzają w chodzeniu czy bieganiu, dzieci dość szybko się do nich przyzwyczajają.

Czy bandaże są zawsze konieczne?
Nie, przy małych wadach najczęściej stosujemy tylko ćwiczenia lub inne metody stabilizacji stopy. Przy wadach znacznych to lekarz oraz rodzic decyduje, czy dziecko będzie miało bandaże, czy np. inne środki zaopatrzenia ortopedycznego (wkładki, buty, ortezy).





KONTAKT
ul. Wodna 7
58-260 Bielawa

tel. 74 833 21 25
kom. 600 599 647
rehabis@interia.pl
Wróć do spisu treści